Last group for Asiad to be reported after corroborative preliminaries

The determination council of the Athletics Federation of India (AFI), which likewise filled in as the last choice preliminaries for the Asiad 2018, consistently affirmed holding of corroborative preliminaries for those competitors who were not some portion of the national instructing camps and in addition the individuals who neglected to meet the Asian Amusements choice rules in Guwahati set by AFI ahead of time.

Giving lucidity on the issue, AFI President Adille J Sumariwalla said that the last group for the Asian Amusements will be concluded after the corroborative preliminaries on August 15 to 16.

“The group that will go to Jakarta will be finished after corroborative preliminaries on 15-16 August 2018. Just those competitors who were not in instructing camps should give corroborative preliminaries. Notwithstanding, as declared prior, the 4x400m hand-off group will comprise of just those competitors who were in the national training camps,” Sumariwalla said.

“The competitors who were exempted ahead of time from going to the last determination preliminaries, for example, Neeraj Chopra and Seema Poonia won’t go to the corroborative preliminaries,” he included.

The choice came after the choice board of trustees of AFI met on June 30 after the finish of 58th National Between State Senior Sports Titles.

The Athletics Federation of India (AFI) has shortlisted a group of 23 men and 28 ladies competitors for the Asian Diversions to be held from August 18 to September 2.

Following is the competitor group list:

Womens

100m – Dutee Chand, 200m – Hima Das, Dutee Chand, 400m- Hima Das, Nirmala (Subject to confirmatory trials), 800m- Tintu Luka (Subject to confirmatory trials), 1500m- PU Chitra, Monika Chaudhary (Subject to confirmatory trials), 5000m- Sanjivani Jadhav, L Surya, 10000m- Sanjivani Jadhav, L Surya, 400mH- Juana Murmu (Subject to confirmatory trials), Anu Raghvan (Subject to confirmatory trials), 3000m SC- Sudha Singh, Chinta Yadav, Long Jump- Nayana James (Subject to confirmatory trials), Neena Varakkil Pinto (Subject to confirmatory trials), 20km Race Walk- Sowmya B, Khushbir Kaur,

Heptathlon- Swapna Barman, Purnima Hembram

Discus Throw- Seema Poonia, Sandeep Kumari (Subject to confirmatory trials)

Hammer Throw- Sarita Singh

Javelin Throw- Annu Rani (Subject to confirmatory trials)

4x400m Relay- MR Poovamma, Saritaben Gaikwad, Sonia Vaishya, Vijayakumari, VK Vismaya, Jisna Matthew

Men

200m- Mohammed Anas, 400m- Mohammed Anas, Rajiv Arokia, 800m- Jinson Johnson, Manjit Singh, 1500m- Jinson Johnson, Manjit Singh, 5000m- G Lakshmanan, 10000m- G Lakshmanan, 400mH- Dharun Ayyasamy, Santosh Kumar, 3000m SC- Naveen Kumar Dagar, Shankarlal Swami

High Jump- Chetan B (Subject to confirmatory trials)

Long Jump- Sreeshankar

Triple Jump- Arpinder Singh, Rakesh Babu

Shot put- Tejinder Toor, Naveen Chikara (Subject to confirmatory trials)

Javelin Throw- Neeraj Chopra, Shivpal Singh

20km Race Walk- Manish Singh Rawat, Irfan KT

50km Race Walk- Sandeep Kumar

4x400m Relay- Mohammed Anas, Jeevan KS, Jithu Baby, Kunhu Mohammed, Rajiv Arokia, Santosh Kumar

Mix Relay- Mohammed Anas, Rajiv Arokia, Hima Das, Poovamma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: